PV I MAGAZYNOWANIE ENERGII · COTYGODNIOWE INFORMACJE RYNKOWE
Tydzień 43 · 19–25 października 2026 r
Cotygodniowy przegląd polityki, cen, projektów i technologii – i co to oznacza dla Twojego zaopatrzenia
Opublikowano 26 października 2026 r. · Analiza rynku SINELINK
W skrócie
Europa po cichu zniosła 12-letnią taryfę na chińskie szkło solarne
W dniu 21 października Komisja Europejska ogłosiła uchylenie ceł antydumpingowych i wyrównawczych na szkło solarne z Chin ze skutkiem od 22 października. Środki obowiązują od 2014 - około 12,5 roku – na poziomie 17,5%–75,4% antydumpingu i 3,2–17,1% wyrównawczego. Jako powód podano zaprzestanie produkcji szkła solarnego w UE i jest mało prawdopodobne, aby została wznowiona. Cła zapłacone od czasu przeglądu wygaśnięcia rozpoczętego w dniu 22.07.2025 r. można odzyskać bez odsetek. Dla każdego, kto montuje moduły lub zaopatruje się w nie w Europie, jest to bezpośrednia zmiana kosztów nakładów, a nie sygnał polityczny.
Bariery handlowe nie spowalniają przepływów
dane celne tak mówią – chiński eksport akumulatorów litowo-jonowych do UE osiągnął w okresie styczeń-wrzesień 31,2 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 46% rok do roku i stanowi około 40% całego chińskiego eksportu akumulatorów (78,8 miliarda dolarów, +42.2%). Falowniki opowiadają ostrzejszą historię: po tym, jak w maju UE zakazała chińskim dostawcom udziału w projektach finansowanych przez UE, eksport chińskich falowników do UE w trzecim kwartale nadal wzrósł o 34,5% rok do roku do 1,7 miliarda dolarów, przy światowym eksporcie falowników na poziomie 4,5 miliarda dolarów (+31.9%). Popyt przedostaje się przez ograniczenia.
Argument dotyczący ceny sodu stał się trudniejszy do przedstawienia
22 października ceny kontraktów terminowych na węglan litu zamknęły się poniżej 100 000 CNY/t, a arytmetyka uległa odwróceniu: podstawowe ogniwa LFP kosztują obecnie około 0,38 CNY/Wh w porównaniu z około 0,45 CNY/Wh w przypadku ogniw sodowych produkowanych masowo. Sód uznawano za tanią alternatywę; przy tej cenie litu to nie jest. Nabywcy posiadający sód znajdujący się na krótkiej liście do przetargu na składowanie w 2027 r. powinni ponownie sprawdzić liczby przed dokonaniem zakupu.
Ogłoszono przetarg na dwa bardzo duże rurociągi magazynowe
Saudyjska spółka SPPC wstępnie zakwalifikowała 27 deweloperów do swojej drugiej grupy BESS - 3 000 MW / 12 000 MWh w sześciu projektach, podczas gdy nowojorska spółka NYSERDA zakończyła swoje pierwsze w historii przetargi na masowe magazynowanie energii z ośmioma projektami o wartości około 950 MW i inwestycjami prywatnymi o wartości ponad 1,6 miliarda dolarów. Indyjski przetarg SECI na 800 MW/3200 MWh kończy się 30 października, a rwandyjski przetarg IPP na 200 MW + 800 MWh IPP kończy się 12 listopada.
Tydzień technologii: prawdziwe produkty plus jedna liczba, której nie powinieneś jeszcze ufać
PowerTitan 3.0 firmy Sungrow przeszedł na półhybrydowe moduły SiC (+0.4% sprawności falownika, szczyt powyżej 99,3%); Fraunhofer ISE opublikowało ogniwo woreczkowe krzemowo-węglowe o wydajności 280 Wh/kg – ale tylko pod ciśnieniem stosu 1000 kPa; Jinko wprowadziło na rynek moduł mieszkaniowy o mocy 510 W i deklarowanej sprawności modułu na poziomie 25,52%; i EVE pokazały całkowicie półprzewodnikowe ogniwo pastylkowe pozbawione anod przy 1045 Wh/l. Żadne z nich nie jest zobowiązaniem do masowej produkcji. Co więcej, dyrektor ds. technicznych firmy Jinko prognozuje kolejny spadek cen modułów o 50% w ciągu pięciu lat – jest to opinia korporacyjna, a nie prognoza rynkowa.
W tym tygodniu dodano monitory rynku: ogniwa magazynujące, mocowania i ładowarki
Przechowywanie: ogniwa LFP (280/314 Ah) kosztują około 0,36 CNY/Wh i dryfują, podczas gdy kompletne 2-godzinne systemy po stronie prądu przemiennego chłodzone cieczą utrzymują się na poziomie 0,52–0,63 CNY/Wh; zmiana rabatu na podatek eksportowy przyciąga zamówienia Q1 2027 do Q4 2026. Montaż: Arctech odbiera ponad 110 GW skumulowanych dostaw i 30 GW/rok mocy trackerów w fabrykach w Indiach i Arabii Saudyjskiej; GameChange zarezerwowało 258 MWp w Benban w Egipcie. Ładowanie: w Chinach liczba punktów ładowania przekroczyła 24,7 mln (+37.2% r/r), a nawet państwowy producent z Algierii wysyła obecnie ładowarki do Włoch.
Tydzień w liczbach
Najważniejsze dane tygodnia w jednym miejscu, do szybkiego odniesienia przed szczegółami poniżej.
| Metryczny | Wartość | Notatka |
| Uchylenie unijnych ceł na szkło solarne nałożonych na Chiny (21 października, wejście w życie 22 października) | 12.5 yrs obowiązków REMOVED |
AD 17,5-75,4% i CVD 3,2-17,1% zniknęły; produkcja w UE została wstrzymana; cła zapłacone od 2025-07-22 podlegają zwrotowi, bez odsetek |
| Eksport akumulatorów litowo-jonowych z Chin do UE, styczeń–wrzesień (cło) | 31,2 mld dolarów (+46% r/r) |
Około 40% całkowitego chińskiego eksportu baterii litowych o wartości 78,8 miliarda dolarów (+42.2%); SCMP powołując się na chińskie władze celne, 22 października |
| Eksport falowników z Chin do UE, Q3 2026 | 1,7 miliarda dolarów (+34.5% r/r) |
Pomimo majowego zakazu chińskich dostawców w projektach finansowanych przez UE; globalny eksport falowników o wartości 4,5 miliarda dolarów (+31.9%) |
| Saudyjska druga grupa BESS SPPC - wstępnie wykwalifikowani programiści | 3000 MW / 12,000 MWh 27 znalazło się na krótkiej liście |
Sześć projektów; lista obejmuje EDF, Kepco, Marubeni, Masdar, ACWA, Envision, Gotion, TotalEnergys, Tesla (20 października) |
| NYSERDA pierwsze zamówienie na masowe magazynowanie energii (USA, 21 października) | ~950 MW 8 projektów |
Oczekiwane inwestycje prywatne o wartości ponad 1,6 miliarda dolarów; Flatiron's Blue Spruce 133 MW i Pallad 123 MW/492 MWh w Bronksie; COD do końca 2030 r |
| Otwarcie przetargu na naziemną fotowoltaikę w Niemczech (23 października) | 2,226 MW | Ruszyła aukcja Bundesnetzagentur; odrębnie od serii przetargów na innowacyjne rozwiązania w zakresie energii słonecznej i magazynowania |
| Kontrakty terminowe na węglan litu (Chiny, 22 października) | poniżej 100 000 CNY /t |
Zamknięto o ponad 3% w dół; Ogniwa LFP ~0,38 CNY/Wh vs ogniwa sodowe ~0,45 CNY/Wh - sód traci swoją cenę |
| Polikrzem, spot w Chinach (odniesienie do firmy z 22 października) | 38,66-42,96 CNY/kg | Mieszkanie w tygodniu; kontrakt główny futures ~36 755 CNY/t, -5,33% w tygodniu kończącym się 19 października (Huatai Futures) |
| Komórka magazynująca LFP, miejsce w Chinach (SMM, 23 października) | 0,3655 /Wh (280Ah) |
314Ah 0,3625/Wh; Pojemnik na baterie 5MWh po stronie DC 0,444/Wh; Układ chłodzony cieczą po stronie prądu przemiennego, 2 godz. 0,52–0,63/Wh – układy płaskie, podczas gdy ogniwa dryfują |
| Cena dostawy modułu TOPCon w Chinach, tydzień 15–21 października (InfoLink) | CNY 0,65-0,73 /W | Skala użytkowa; rozproszony 0,68-0,76/W; BC 0,75-0,77/W użytkowe, 0,78-0,81/W rozproszone; cały łańcuch na płasko |
| Infrastruktura ładowania w Chinach, koniec września (Krajowa Administracja Energii) | 24,78 mln jednostek (+37.2% r/r) |
Publiczne 5,207 mln (+16.3%), prywatne 19,570 mln (+44.0%); ogłoszony 23 października |
1. Obserwacja polityki i handlu
Europa – zniesienie ceł na szkło solarne po 12,5 roku
UE zniosła cła antydumpingowe i wyrównawcze na chińskie szkło solarne. 21 października 2026 r. Komisja Europejska ogłosiła, że uchyla ostateczne cło antydumpingowe i cło wyrównawcze na przywóz szkła solarnego pochodzącego z Chin ze skutkiem od 22 października - the day after publication in the Official Journal. The measures had been in place since 2014, roughly twelve and a half years. Rates being removed: anti-dumping 17.5%-75.4% (country-wide rate 67.1%) and countervailing 3.2%-17.1% (country-wide rate 17.1%). The stated basis for repeal is that the EU solar glass industry has stopped production and is unlikely to restart within a foreseeable timeframe, so the measures no longer serve their purpose. Covered product: tempered soda-lime flat glass with the specified solar characteristics (heat resistance to 250 C per EN 12150, thermal shock resistance delta 150 K per EN 12150, mechanical strength >=90 N/mm2 zgodnie z EN 1288-3), kod CN ex 7007 19 80. Refundacje: importerzy mogą ubiegać się o zwrot ceł zapłaconych od czasu rozpoczęcia przeglądu wygaśnięcia w dniu 22.07.2025 r., zgodnie z przepisami celnymi UE, bez odsetek.
Możliwość podjęcia działań dla europejskich nabywców:ponownie wycenić dostawę szkła i sprawdzić, czy szkło importowane od 22.07.2025 r. kwalifikuje się do zwrotu cła. Oszczędność na tonę zależy od stawki zastosowanej u Twojego dostawcy.
Źródło: ogłoszenie Komisji Europejskiej za pośrednictwem Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Fotowoltaicznego / China Energy Net (21.10.2026–23.10); MLex za pośrednictwem Poczty Europejskiej (21.10.2026); magazyn pv (22.10.2026)
Europa – zasygnalizowane nowe instrumenty handlowe, wciąż na etapie propozycji
Bruksela otwarcie przygląda się kontyngentom importowym i mechanizmowi awaryjnego odcięcia importu. Po szczycie UE, który odbył się 16 października, kiedy brak równowagi w handlu Chinami potraktowano jako kluczową kwestię, przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała 21 października, że UE wprowadzi nowe instrumenty handlowe, aby przeciwdziałać importowi po niskich cenach, obejmujące kontyngenty i cła importowe będące przedmiotem badania w celu ochrony sektorów chemicznego i maszyn przemysłowych. Krążący równolegle francusko-niemiecki dokument koncepcyjny zawiera „awaryjny wyłącznik odcinający” na wypadek ekstremalnych wzrostów importu. Nic z tego nie jest jeszcze ustawodawstwem- traktuj go jako kierunek podróży, a nie zasadę, której musisz się trzymać. Ma to znacznie większe znaczenie dla planów zaopatrzenia na lata 2027–2028 niż dla dostaw w czwartym kwartale.
Źródło: Doniesienia chińskich mediów branżowych ze szczytu UE i oświadczenia von der Leyen (16.10.2026–23.10)
Przepływy, które bariery miały zatrzymać
Chiński eksport baterii i falowników do UE stale przyspieszał- Eksport chińskich akumulatorów litowo-jonowych do UE osiągnął 31,2 miliarda dolarów w okresie od stycznia do września, co oznacza wzrost o 46% rok do roku, co stanowi około 40% całkowitego chińskiego eksportu akumulatorów litowych o wartości 78,8 miliarda dolarów (+42.2%). Falowniki: po tym, jak w maju 2026 r. UE zakazała chińskim dostawcom udziału w projektach finansowanych przez UE, eksport chińskich falowników do UE w trzecim kwartale nadal wzrósł o 34,5% r/r do 1,7 mld USD, podczas gdy światowy eksport falowników wyniósł 4,5 mld USD (+31.9%). Wood Mackenzie oszacował w zeszłym roku, że chińscy dostawcy posiadają ponad 80% europejskiego rynku falowników. Czytając łącznie z uchyleniem przepisów dotyczących szkła solarnego, tendencja w tym tygodniu jest raczej mieszana niż jednokierunkowa: usunięto jedną barierę, badane są nowe, a wolumeny nadal rosną.
Źródło: South China Morning Post cytujący chińskie władze celne (22.10.2026); Wood Mackenzie za pośrednictwem prasy branżowej (poprzedni rok)
Inne jurysdykcje
Indie- Gujarat publikuje ramy regulacyjne dotyczące magazynowania podłączonego do sieci. Komisja ds. regulacji energii elektrycznej stanu Gujarat wydała w dniu 16 października obwieszczenie ramowe (zgłoszone 23 października) dotyczące systemów magazynowania energii podłączonych do sieci o mocy powyżej 1 MW i działających przez co najmniej 2 godziny przy napięciu 11 kV lub wyższym. Reguluje modele rozwoju, zaopatrzenia, wysyłki i biznesu, w tym wyraźnie obejmujące magazynowanie autonomiczne, magazynowanie w kolokacji, magazynowanie po stronie przesyłu i dystrybucji oraz aplikacje po stronie użytkownika, w tym komunikację pojazdu z siecią. GEDA ma opublikować procedury rejestracji, testowania i uruchomienia w ciągu trzech miesięcy. Dla dostawców jest to rodzaj reguły, która przekształca rynek z projektów pilotażowych w powtarzalny kanał zaopatrzenia.
Stany Zjednoczone– Illinois uruchomiło program motywacyjny dotyczący przechowywania baterii. Poinformowano 20 października w chińskich mediach branżowych. W dostępnej sprawozdawczości szczegóły dotyczące budżetu, kwalifikowalności i daty rozpoczęcia były ograniczone; potraktuj to jako sygnał, że wsparcie w zakresie magazynowania na poziomie stanu USA w dalszym ciągu rośnie, nawet w obliczu zaostrzenia polityki federalnej, i potwierdź warunki przed podjęciem działań.
Stany Zjednoczone- zgłoszenie Tesli wskazuje na chiński sprzęt do wyciągania kryształów. W opisie planowanej przez Teslę pionowej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 10 GW w Teksasie (podane przez magazyn pv z 20 października) zauważono, że zgłoszenie sporu patentowego ujawnia, że projekt planuje import chińskiego sprzętu do wyciągania kryształów monokrystalicznych (wzrostu wlewków). Poza samym sporem przypomina to, że warstwa wyposażenia łańcucha dostaw – a nie tylko moduły i ogniwa – to obszar, w którym pojawi się kolejny zestaw kwestii handlowych, oraz że w odniesieniu do chińskich narzędzi nadal określa się moce produkcyjne budowane w USA.
Źródło: zawiadomienie Komisji Regulacji Energii Elektrycznej Gujarat za pośrednictwem chińskich mediów branżowych (16.10.2026 r., raport 23.10.2026 r.); Chińskie media handlowe o Illinois (20.10.2026); magazyn pv o Tesli w Teksasie (20.10.2026)
Chiny – utrzymuje się dyscyplina podaży
MIIT potwierdza kampanię przeciwko „inwolucji” na rzecz fotowoltaiki i magazynowania- Podczas briefingu politycznego Rady Państwa w dniu 20 października Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych oświadczyło, że pogłębi eliminowanie zakłócanej i nieracjonalnej konkurencji w sektorach fotowoltaiki i magazynów nowego typu, wzmocni monitorowanie wydajności i wczesne ostrzeganie, a także zauważyło, że ceny modułów w głównym nurcie ustabilizowały się w okresie od stycznia do września. Takie jest tło polityczne działań związanych z ograniczaniem zdolności przewozowych i ustalaniem cen minimalnych, o których mowa w ostatnich tygodniach. Dla zagranicznych nabywców praktyczne konsekwencje pozostają niezmienione: chińska polityka obecnie podnosi ceny do marginesu, podczas gdy popyt je obniża.
Źródło: MIIT podczas konferencji prasowej Rady Państwa dotyczącej polityki (20.10.2026 r.) za pośrednictwem chińskich mediów
2. Ceny i łańcuch dostaw
Płaska na powierzchni, miękka pod spodem
InfoLink: w tygodniu kończącym się 21 października nic się nie zmieniło. Cotygodniowa ocena spotowa przeprowadzona przez InfoLink Consulting (tydzień referencyjny 15–21 października) nie odnotowuje żadnych zmian w głównych segmentach. W Chinach rzeczywiste ceny dostarczonych modułów TOPCon wynoszą 0,65–0,73 CNY/W w przypadku urządzeń użyteczności publicznej i 0,68–0,76 CNY/W w przypadku modułów rozproszonych; Moduły BC kosztują około 0,75-0,77 CNY/W za media i 0,78-0,81 CNY/W za dystrybucję. Ceny referencyjne polikrzemu utrzymują się na poziomie 40–43 CNY/kg w przypadku gatunku do ładowania typu N i 40–41 CNY/kg w przypadku granulatu- pojawiły się doniesienia o tańszych materiałach, które jednak nie zostały potwierdzone rzeczywistymi transakcjami. Wafle: 0,95-1,00 CNY/szt. za 183N, 1,03-1,05 CNY/szt. za 210RN, 1,10-1,15 CNY/szt. za 210N. Ogniwa: 0,30 CNY/W (183N), 0,31 CNY/W (210RN), 0,295 CNY/W (210N).
Gdzie leży ryzyko regionalne- Regionalny odczyt InfoLink: na Bliskim Wschodzie ciągły konflikt zakłóca dostawy i opóźnia projekty, utrzymując niski wolumen transakcji i niejasne ostatnie ceny; Europa jest stabilna; oczekuje się, że w Stanach Zjednoczonych najnowsze ogłoszenie na podstawie sekcji 232, gdy tylko zacznie obowiązywać, spowoduje wzrost cen modułów zarówno importowanych, jak i produkowanych w kraju, przy czym minimalna cena importowa będzie pełnić rolę ceny minimalnej; w Indiach niewielka liczba niedawnych zamówień wzrosła w miarę gromadzenia zapasów przez nabywców w odpowiedzi na środki amerykańskie, co jest bardziej widoczne w przypadku projektów nieobjętych wymogami dotyczącymi treści krajowych.
Źródło: Cotygodniowa aktualizacja cen spot firmy InfoLink Consulting, tydzień referencyjny od 15.10.2026 do 21.10.2026 (opublikowano 22.10.2026)
Cena referencyjna – Chiny, od tygodnia do 22 października 2026 r. (CNY)
| Segment | Specyfikacja | Cena (CNY) | Zmiana |
| Polikrzem | Stopień ładowania typu N, referencja firmy (22 października) | 38,66-42,96 /kg | płaski |
| Polikrzem | Granulat typu N (20 października) | 40,5/kg | płaski |
| Opłatek | Typ N 183 mm / 210 mm / 210R (20 października) | 0,998 / 1,133 / 1,041 /szt | płaski |
| Komórka | TOPCon 183N / 210R (20 października) | 0.2965 / 0.3095 /W | płaski |
| Moduł | Scentralizowane zasilanie TOPCon 182 mm (20 października) | 0.694 /W | +0.002 |
| Moduł | Dystrybucja TOPCon 210 / dystrybucja HJT / BC 210R (20 października) | 0.7185 / 0.7245 / 0.7655 /W | -0,0048 / +0.001 / mieszkanie |
| Szkło fotowoltaiczne | 2,0 mm / 3,2 mm (21 października) | 10.5 / 17.0 /m2 | płaski |
| Stal montażowa | Tianjin cynkowany ogniowo / Zn-Al-Mg (20 października) | 5,940 / 4,580 /t | płaski |
| Przyszłości | Główny kontrakt na polikrzem (zamknięcie 22 października) | ~36,755 /t (-1.62%) | w dół |
| Przyszłości | Główny kontrakt na węglan litu (zamknięcie 22 października) | below 100,000 /t (>3% w dół) | w dół |
| Magazynowanie EPC | Skala użyteczności, zaobserwowano notowania krajowe w Chinach (22 października) | 1,02-1,15 /Wh | zaobserwowany zasięg |
Ceny podawane są w CNY według standardowej chińskiej waluty i nie są przeliczane na żadną inną walutę. Zastosuj własną zakontraktowaną podstawę walutową przed porównaniem z kosztem dostawy. Źródła korzystają z różnych baz (indeks, notowania z głównego nurtu, zakres transakcji, referencja firmy); rozpiętość polikrzemu pomiędzy źródłami w tym tygodniu odzwierciedla różnice w klasach i kontrahentach, a nie rzeczywisty ruch cen. Od tego tygodnia śledzenie montażu stali jest częścią naszej rozszerzonej oferty BOS.
Źródło: ceny referencyjne spółki databm.com (22.10.2026); TrendForce / Mysteel / Baichuan za pośrednictwem chińskich dzienników (20.10.2026–22.10); Konsulting InfoLink (tydzień do 21.10.2026 r.); Cotygodniowy raport dotyczący polikrzemu Huatai Futures (19.10.2026 r.); Raporty chińskiego przemysłu na temat notowań EPC w zakresie magazynowania (22.10.2026)
Sód kontra lit: zwrotnica się odwróciła
Ceny węglanu litu poniżej 100 000 CNY/t eliminują kwestię ceny sodu. 22 października kontrakty terminowe na węglan litu zamknęły się poniżej 100 000 CNY/t, co oznacza spadek w ciągu dnia o ponad 3% i kontynuację trwałego spadku. Konsekwencje wyboru chemii do przechowywania są bezpośrednie: podstawowe ogniwa LFP kosztują obecnie około 0,38 CNY/Wh, podczas gdy produkowane masowo ogniwa sodowo-jonowe kosztują około 0,45 CNY/Wh, więc sód nie wygrywa już cenowo w przetargach na przechowywanie. Przemysł traktował wcześniej cenę litu na poziomie 130 000–150 000 CNY/t jako punkt krytyczny dla sodu; Huatai szacuje obecnie, że do 2028 r. próg spadnie do około 81 000 CNY za tonę. To prognoza analityków, a nie fakt rynkowy, i ma to zastosowanie w obie strony- odbicie litu szybko przywróci ekonomikę sodu. Jeżeli plan zamówień na 2027 r. zakłada sód ze względu na koszty, należy go ponownie sprawdzić przed zablokowaniem.
Źródło: raporty dotyczące chińskiego przemysłu i kontraktów terminowych za pośrednictwem Mysteel / Baichuan / Huatai (21.10.2026–22.10)
Monitor rynku - przechowywanie: ogniwa się przesuwają, systemy się zatrzymują
| Segment | Specyfikacja | Cena (CNY) | Zmiana |
| Komórka magazynowa | LFP 280Ah / 314Ah (SMM, 23 października) | 0,3655 / 0,3625 /Wh | płaski |
| Komórka magazynowa | LFP 100Ah (SMM, 23 października) | 0,4165 /Wh | płaski |
| Pojemnik na baterię | Po stronie prądu stałego 5 MWh (SMM, 23 października) | 0,423-0,465 /Wh (średnio 0,444) | płaski |
| System, strona AC | 2-godzinny pojemnik chłodzony cieczą (InfoLink, tydz. do 21 października) | 0,52-0,63 /Wh (średnio 0,58) | płaski |
| System, strona AC | Kontener chłodzony cieczą 4h (InfoLink, tydz. do 21 października) | 0,50-0,55 /Wh (średnio 0,53) | płaski |
| szt | Scentralizowane 2500 kW / 1725 kW (SMM, 23 października) | 0.0835 / 0.088 /W | płaski |
| szt | Ciąg 215 kW (SMM, 23 października) | 0.111 /W | płaski |
| Surowiec | Węglan litu do akumulatorów (SMM, 23 października) | 97 000 /t (-2350 na dobę) | w dół |
Baza CNY, nie przeliczona. SMM i InfoLink stosują różne daty i podstawy oceny (spot SMM z 23 października; tydzień referencyjny InfoLink z 15–21 października, według którego cena węglanu litu wynosi 109 000 CNY/t, -9,2% tydzień do tygodnia) – różnica odzwierciedla czas, a nie konflikt danych.
Komórki dryfują w dół; ceny kompletnych systemów utrzymują się. W tym tygodniu można zobaczyć rozpiętość: ogniwa magazynujące LFP spadły (InfoLink: 100Ah -1,8%, 280/314Ah -0,7%), podczas gdy ceny systemów po stronie prądu stałego i prądu przemiennego wydrukowano na niezmienionym poziomie. InfoLink odnotowuje również, że ramy CNNC dotyczące 2,98 GWh (opisane powyżej) ponownie osiągnęły cenę zbliżoną do 0,50 CNY/Wh, co odczytuje jako wystarczającą zdolność dostawców i utrzymującą się konkurencję na niskim poziomie w standardowych systemach działających w skali sieci- różnice między projektami wynikają obecnie głównie z czasu trwania, wymagań dotyczących tworzenia siatki, zakresu sprzętu i granic gwarancji, a nie z kierunku rynku.
Zmiana rabatu na podatek eksportowy przeciąga zamówienia na rok 2027 na czwarty kwartał.InfoLink (21 października): w związku z obowiązującą w Chinach korektą rabatu podatku eksportowego na produkty akumulatorowe niektórzy integratorzy zgłaszają, że zamówienia pierwotnie zaplanowane do realizacji w kwartale Q1 2027 zostały przesunięte do kwartału4 2026.. Obsługuje dostawy ogniw i systemów w czwartym kwartale, ale jest to przesunięcie w czasie, a nie nowy popyt- InfoLink sygnalizuje możliwą przerwę w zamówieniach na początku 2027 r. i zmianę cen ofert zagranicznych, ponieważ dostawcy rozważają koszty lokalnej dostawy i magazynowania za granicą. Jeśli kupujesz z dostawą Q1 2027, spodziewaj się mniejszego apetytu na utrzymanie ceny w tym oknie.
Źródło: strona z cenami magazynowania energii SMM (energy-storage.smm.cn, 23.10.2026); Komentarz cen spotowych InfoLink Consulting ESS (21.10.2026)
Monitor rynku - montaż i śledzenie PV
Arctech przedstawia swoje liczby na stole podczas REI Expo (22–24 października, New Delhi). Według firmy: ponad 110 GW skumulowanych przesyłek do śledzenia i składowania, 2. miejsce na liście dostawców trackerów na świecie (S&P Global), ponad 25 GW łącznej mocy projektowej w Indiach (pierwsze 2 miejsce na tym rynku), 30 GW rocznej zdolności dostaw trackerów oraz bazy produkcyjne w Changzhou, dwa zakłady w Anhui, Gujarat (Indie) i Dżudda (Arabia Saudyjska). Twierdzenia firmy, które nie zostały poddane niezależnemu audytowi- ale jego kształt ma znaczenie dla kupujących: chińscy liderzy trackerów produkują obecnie w Indiach i Arabii Saudyjskiej, co zmienia taryfę i arytmetykę zawartości lokalnej dokładnie na rynkach, na których popyt na trackery rośnie najszybciej.
GameChange Solar otrzymuje zamówienie na tracker o mocy 258 MWp w Benban w Egipcie- Ogłoszono w październiku 2026 r. (dokładna data nie jest podana w dostępnych raportach): kontrakt z firmą EPC Hassan Allam Constructions na opracowany przez Infinity Power projekt instalacji fotowoltaicznej i magazynowania energii Benban, wykorzystujący architekturę 4-strunową Genius Tracker 1R x 4. Jest to czwarty egipski projekt GameChange, który przekroczył 3 GWp w Egipcie i 6,7 GWp w regionie MENA; elektrownia łączy 200 MW fotowoltaiki z 120 MWh BESS. Dla rosnącej liczby kupujących dwie odpowiedzi: popyt na trackery rośnie najszybciej w Indiach i Afryce, jak wynika z raportów opartych na Wood Mackenzie, a łączenie trackerów z lokalną pamięcią masową w jednym projekcie hybrydowym staje się standardową konfiguracją w regionie MENA.
Odniesienie do kosztów wejściowych dla konstrukcji o stałym przechyleniu- Stal montażowa (patrz tabela cen powyżej): Tianjin cynkowana ogniowo 5.940 CNY/t i Zn-Al-Mg CNY 4.580/t, tydzień spłacony. Stal jest dominującym czynnikiem kosztowym w regałach o stałym nachyleniu, więc ta linia jest najwcześniejszym sygnałem zmian w ofertach konstrukcji.
Źródło: Komunikaty firmy Arctech na targach Renewable Energy India Expo 2026 (22.10.2026); Odnawialne lustro w GameChange Solar / Hassan Allam / Infinity Power (2026-10)
Monitor rynku -Ładowanie pojazdów elektrycznych
Zainstalowana baza w Chinach obejmowała 24,7 miliona punktów ładowania. Dane Krajowej Administracji Energii ogłoszone 23 października: na koniec września krajowa infrastruktura ładowania liczyła ogółem 24,777 mln jednostek, co oznacza wzrost o 37,2% rok do roku- 5.207 milionów publicznych (+16.3%) i 19,570 milionów prywatnych (+44.0%). Liczba instalacji prywatnych rośnie prawie trzykrotnie w stosunku do liczby instalacji publicznych i tu właśnie znajduje się największy wolumen; szybkie ładowanie w miejscach publicznych to obszar, w którym skupiają się specyfikacje sprzętu i europejski harmonogram przetargów.
Na europejski rynek ładowania wkraczają nowi dostawcy z różnych lokalizacji. Algierski państwowy SAIEG (Sonelgaz) planuje wysłać do Włoch 250 stanowisk ładowania pojazdów elektrycznych na przełomie października i listopada w ramach kontraktów obejmujących łącznie 450 jednostek, z czego 200 trafiło już do Portugalii (wywiad z Algerie Presse Service, dostęp 13 października; wartość zamówienia i specyfikacje techniczne nie opublikowane). Małe objętości– ale znak, że zaopatrzenie w sprzęt do ładowania w UE nie jest już rynkiem obejmującym trzy kontynenty.
Kontekst rynkowy- anatomia zwycięstwa chińskiej ładowarki w Europie. Doniesiono z 12–14 października, tuż przed oknem w tym tygodniu, uwzględniono jako kontekst rynkowy: Jiangsu Jingchung New Energy podpisała u holenderskiego operatora zamówienia o wartości około 10 mln CNY na ładowarki prądu stałego o mocy 480 kW zgodne ze standardami UE, wraz z globalną umową strategiczną dotyczącą wykorzystania Holandii jako odskoczni do Europy. Ten wzór warto skopiować w ocenach dostawców: lokalna obsługa posprzedażna ze zdalną diagnostyką, trwałość IP55/IK10 w temperaturach od -30 C do 55 C i przybrzeżnej mgle solnej, interoperacyjność OCPP 1.6, wielojęzyczne i wielopłatnicze interfejsy oraz zintegrowany pakiet do ładowania magazynu, który zapewnia szybkie ładowanie o mocy 480 kW w słabych sieciach miejskich bez modernizacji sieci. Firma twierdzi, że działalność zagraniczna generuje 60% przychodów i powołuje się na szacunkową różnicę w wysokości opłat publicznych w Europie wynoszącą 300 000–400 000 punktów – szacunki firmy, a nie oficjalne dane.
Źródło: Krajowa Administracja Energetyczna za pośrednictwem chińskich mediów (23.10.2026); Prasa APS/algierska o eksporcie SAIEG (dostęp: 13.10.2026); Raport dzienny z Nanjing i poranny raport z Nanjing na temat Jingchung (2026-10-12 do 10-14)
Wskaźniki strony podażowej
Zainstalowana pamięć stale rośnie; cięcia w krzemie tylko częściowo zmierzają do celu. Dane CNESA: Chiny zainstalowały 102,31 GWh nowego typu magazynów w okresie od stycznia do września, co oznacza wzrost o 6% rok do roku, przy 43,0 GWh w samym trzecim kwartale. Jeśli chodzi o krzem, spółka Huatai Futures ustaliła tygodniową produkcję polikrzemu na poziomie 21,5 tys. ton, co oznacza spadek o 4,4% w ujęciu tygodniowym, przy cenie głównego kontraktu futures na poziomie 34 285 CNY/t i spadku o 5,33% w ciągu tygodnia do 19 października- producenci zgodzili się na obniżki, ale jak zauważa Huatai, cięcia nie są w pełni zrealizowane i liczy się pozycja na koniec miesiąca. Mysteel podaje, że wrześniowy eksport płytek wyniósł około 108 milionów sztuk, co oznacza wzrost o 47,2% w ujęciu miesięcznym, przy wykorzystaniu płytek na poziomie 54,9% we wrześniu i prawie 54,5% w październiku.
Trzeci kwartał CATL podkreśla, gdzie jest wolumen- CATL odnotował przychody w wysokości 442,14 miliarda CNY (+56.19%) od stycznia do września oraz zysk netto w wysokości 64,53 miliarda CNY (+31.60%). Łączna sprzedaż energii i akumulatorów przekroczyła 260 GWh, przy czym magazynowanie stanowiło mniej więcej jedną czwartą całkowitej sprzedaży i stanowiło wzrost o około 60% rok do roku; Globalne dostawy magazynów litu w okresie od stycznia do sierpnia wzrosły o 86%. Firma pracuje nad wielkoformatowym ogniwem o pojemności 587 Ah i twierdzi, że jej produkt sodowy TENER zdobył uznanie europejskich klientów. Dla kupujących liczy się udział w pamięci: największy producent ogniw jest obecnie strukturalnie zależny od popytu na pamięć masową, dlatego powtarzającym się ograniczeniem są raczej terminy dostaw, a nie cena.
Źródło: CNESA za pośrednictwem chińskich mediów (20.10.2026); Tygodnik Huatai Futures (19.10.2026); Mystal (22.10.2026); Wyniki CATL za trzeci kwartał w chińskich mediach (20.10.2026–21.10)
3. Globalne projekty i oferty
Chińscy dostawcy – zagraniczni wygrywają w tym tygodniu
| Dostawca | Klient / Rynek | Skala | Notatki |
| Magazyn Triny | Wielka Brytania – Clarke Energy / Temporis Capital | 145 MW 290 MWh |
Umowa portfelowa ogłoszona 20 października: projekt Boat of Garten został podłączony do sieci, a Fraserburgh i Bramley zaplanowano na rok 2027. Zwycięstwo na skalę brytyjską dla chińskiego producenta OEM w zakresie pamięci masowych za pośrednictwem lokalnych partnerów-deweloperów i inwestorów. |
| Magazyn Triny | Portoryko – Energia Odnawialna Polaris | 35.7 MW 8-godzinny |
Podpisano 20 października w sprawie projektu Punta Lima w ramach programu ASAP Portoryko; wydano zawiadomienie o kontynuacji, dostawa sprzętu marzec-kwiecień 2027, pobranie około Q3 2027, okres 20 lat, całkowita wartość inwestycji około 55-60 mln USD. Ośmiogodzinny czas trwania sprawia, że jest to długotrwały przypadek referencyjny na terytorium USA. |
| Cyfrowa moc Huawei | Grecja - Galani (Faria Renewables) | 49.9 MW 134.16 MWh |
Oddanie do użytku 22 października: samodzielny system BESS wykorzystujący chłodzoną cieczą pamięć masową Huawei, opracowany i zbudowany przez Faria Renewables, sfinansowany w ramach drugiej aukcji magazynowania w Grecji; Premier Grecji był obecny w oddaniu do użytku. Kolejne lądowanie chińskiego producenta OEM na wspieranym aukcjach rynku pamięci masowych w Europie Południowej. |
| CORNEX (Nowa Energia Chuneng) | Niemcy / Ukraina / Polska / Rumunia / Izrael | ~11 GWh ujawnione |
Kontrakty spółki: Niemcy 3,4 GWh (IKAV, MoveOn, Cubenergy), Ukraina 2 GWh (InterConti), Polska 2 GWh (Takom), Rumunia 1 GWh (Energy Investment), Izrael 1,6 GWh (Orshar), plus 1 GWh z NKON w Europie. CORNEX twierdzi, że zajmuje 3. miejsce na świecie pod względem dostaw od stycznia do września i 2. miejsce pod względem nowych zamówień. Zgłoszone przez firmę, niezweryfikowane niezależnie. |
| Nowa Energia WeLion | Rumunia – Zalau | 0.5 MW 1 MWh |
Projekt magazynu komercyjnego i przemysłowego ogłoszono 20 października. Mały, ale stanowi część widocznego wzorca chińskiego magazynu C&I wkraczającego do Europy Środkowo-Wschodniej. |
| Magazyn Yuanxin | Notowanie w Hongkongu / globalny rurociąg | 3,042 mld CNY księga zamówień |
Przesłuchanie w sprawie notowań giełdowych ujawniło portfel zamówień o wartości 3,042 miliarda CNY, obejmujący 25 projektów zagranicznych o wartości 639 milionów CNY w Japonii, na Węgrzech, w Polsce, USA, Chile, Burkina Faso i Kenii. Przychody zagraniczne wzrosły do 125 mln CNY w okresie styczeń-kwiecień 2026 r., co stanowi 44,64% całkowitych przychodów, w porównaniu do poniżej 0,5% w całym roku 2025. |
Przeczytaj uważnie: z opublikowanych w tym tygodniu zestawień stron trzecich wynika, że zamówienia chińskich przedsiębiorstw zajmujących się magazynowaniem za granicą na styczeń–wrzesień wyniosły ponad 600 GWh, czyli mniej więcej dwukrotnie więcej niż w całym roku 2025. Liczba ta łączy umowy ramowe i listy intencyjne z wiążącymi zamówieniami, należy więc traktować ją jako wskaźnik kierunkowy, a nie możliwe do zrealizowania zaległości. Indywidualnie ujawnione wygrane w powyższej tabeli to te, które możesz faktycznie zweryfikować.
Globalna aktywność projektowa
| Region | Odtwarzacz | Projekt / Wydarzenie | Skala |
| Arabia Saudyjska | SPPC | Druga grupa BESS przechodzi do przetargu: 27 deweloperów zakwalifikowało się wstępnie na sześć projektów; na krótkiej liście znajdują się EDF, Kepco, Marubeni, Masdar, ACWA Power, SPIC Shanghai Electric Power, Longyuan, CSG International, Envision, Gotion, TotalEnergys i Tesla | 3,000 MW 12,000 MWh |
| Stany Zjednoczone (Nowy Jork) | NYSERDA | Zakończono pierwsze w historii zamówienie na masowe magazynowanie energii: wybrano osiem projektów litowo-jonowych w całym stanie, oczekuje się inwestycji prywatnych o wartości ponad 1,6 miliarda dolarów w porównaniu z docelowym stanem na poziomie 6 GW do 2030 r. | |
| Stany Zjednoczone (Nowy Jork) | Energia Flatiron | 21 października kontrakty przyznano dwóm projektom na Bronxie: Blue Spruce Storage (133 MW, 4 godziny) łączący się z Con Edison i Palladium Storage (123 MW/492 MWh) za pośrednictwem NYPA; oba mają zostać wprowadzone do użytku komercyjnego do końca 2030 r | 256 MW ~984 MWh |
| Australia (Quensland) | Atmos Renewables / Valo / Enerven | Teebar BESS: ceremonia budowy odbyła się 20 października po zamknięciu finansowym 2 października. Valo (spółka Wärtsilä / RCT Solutions JV uruchomiona 1 października) dostarcza GridSolve Quantum2 w 444 kontenerowych obudowach o mocy 4 MW+ z oprogramowaniem GEMS; Enerven dostarcza kompleksową infrastrukturę obejmującą podstację 275 kV i linię przesyłową. Zapewnione zatwierdzenie standardów wydajności generatora formującego siatkę; COD pod koniec 2028 r | |
| Niemcy | Bundesnetzagentur | Przetarg na naziemną fotowoltaikę został otwarty 23 - października i był ostatnią z serii, z których każda w dwóch ostatnich rundach spotkała się ze znaczną nadwyżką zgłoszeń i przyznano im moc ponad 2 GW | 2,226 MW |
| Indie | SECI | Możliwość licytacji autonomicznej pamięci masowej RfS z łącznością ISTS; termin składania ofert październik 30 - trwa obecnie jeden z większych przetargów na pojedyncze składowanie | |
| Indie (Bombaj) | NAJLEPSZE / SECI | Zatwierdzono: 220 MW PV plus 110 MW/440 MWh BESS w ramach 25-letniej umowy PPA do obsługi szczytu o godzinie 18:00; Taryfa fotowoltaiczna 2,86 rupii/kWh, szczytowe rozładowanie magazynu 2,87 rupii/kWh, szacunkowe roczne oszczędności około 100 crore rupii; zatwierdzony przez organ regulacyjny stanu Maharasztra i ma zostać uruchomiony w ciągu 24 miesięcy | 220 MW fotowoltaika 110 MW / 440 MWh BESS |
| Rwanda | EDCL / Grupa Energetyczna Rwandy | Przetarg IPP na pływającą instalację fotowoltaiczną Lake Sake z umieszczonymi w pobliżu akumulatorami zapewniającymi cztery godziny przechowywania; ostateczny termin dla programistów 12 listopada | |
| Australia | Akaysha Energy (wspierana przez BlackRock) | Finansowanie portfelowe zostało zamknięte 20 października: 1,75 miliarda dolarów australijskich (około 1,22 miliarda dolarów) od klubu składającego się z 11 banków w transzach 5-, 7- i 10-letnich, wspierające rurociąg krajowego rynku energii elektrycznej o mocy około 6 GW / 25 GWh. Co więcej, od września Waratah Super Battery jest w pełni naładowana | 1,75 miliarda dolarów australijskich ~6 GW / 25 GWh |
| Australia Południowa | Rząd stanowy | Węzeł czystej energii Whyalla: wybrane cztery projekty o łącznej mocy około 13 GW – bardzo duży rurociąg do elektryfikacji przemysłu, a nie pojedynczy obiekt wytwórczy | ~13 GW |
| Włochy (region Marche) | Region Marche | Zaproszenie o wartości 8 mln EUR rozpocznie się 26 października i potrwa do 26 lutego 2027 r. (kto pierwszy, ten lepszy). Każdy projekt musi obejmować co najmniej jedną ładowarkę prądu stałego o mocy 50 kW+, co najmniej 70 kW energii odnawialnej (fotowoltaika na dachu lub pod baldachimem), co najmniej 50 kWh magazynu i inteligentnego ładowania. Do 600 000 EUR na projekt, 75% kosztów kwalifikowanych. Wydatki kwalifikowalne obejmują również transformatory, sieci lokalne, roboty budowlane i inżynieryjne | 8 mln euro maksymalnie 600 tys. EUR/projekt |
Źródło: chińskie media handlowe dotyczące Saudi SPPC, Trina Storage, Huawei Grecja, CORNEX, WeLion i Yuanxin (20.10.2026–23.10); Ogłoszenie NYSERDA i Flatiron Energy za pośrednictwem Business Wire / Power Systems Technology (21.10.2026); magazyn pv Australia i Energy-Storage.news na Teebar (2026-10-12 do 10-20); Energia odnawialna teraz w Niemczech, Rwandzie i Jordanii (19.10.2026–23.10); Chińskie media na temat Mumbai BEST, Akaysha i Whyalla (20.10.2026–23.10); Portal mobilności w ramach połączenia Marche (2026–2010)
4. Technologia i produkty
Sungrow przenosi PowerTitan 3.0 na hybrydowy węglik krzemu. Platforma PowerTitan 3.0 firmy Sungrow integruje teraz półhybrydowe moduły mocy SiC (ogłoszone 21 października): deklarowany wzrost wydajności na poziomie falownika o 0,4 punktu procentowego, sprawność szczytowa powyżej 99,3% i jednostki konwersji mocy do 450 kW. onsemi szacuje, że elektrownia o mocy 100 MW pozwoliłaby zaoszczędzić około 475 MWh rocznie- kalkulacja dostawcy oparta na delcie wydajności, a nie zmierzonym wyniku terenowym. Mimo to SiC w warstwie konwersji mocy będzie źródłem kolejnej rundy twierdzeń o wydajności w obie strony w przypadku pamięci masowej w skali sieci, dlatego warto zapytać dostawcę, jakiego krzemu faktycznie używa.
Źródło: Ogłoszenie Sungrow / onsemi w chińskich mediach (21.10.2026)
Fraunhofer ISE: ogniwo krzemowo-węglowe 280 Wh/kg- z dużą gwiazdką. 21 października firma Fraunhofer ISE zgłosiła ogniwo woreczkowe 25 Ah z anodą krzemowo-węglową zawierające 51% krzemowo-węglowego w materiale aktywnym anody, osiągające 280 Wh/kg i ponad 1000 cykli przy zachowaniu pojemności powyżej 83%. Haczyk jest zapisany drobnym drukiem: wynik został osiągnięty tylko przy wysokim mechanicznym ciśnieniu stosu wynoszącym 1000 kPa, a degradacja była znacznie szybsza przy 300 kPa. Szacuje się, że opakowania zoptymalizowane pod kątem przemysłowym osiągają około 330 Wh/kg. Jest to wynik badań, a nie produkt - ale mówi, który parametr (zewnętrzne zarządzanie ciśnieniem) zadecyduje o tym, czy anody o wysokiej zawartości krzemu dotrą do komercyjnych ogniw magazynujących.
Źródło: Fraunhofer ISE (21.10.2026 r.) za pośrednictwem chińskich mediów
EVE Energy przedstawia ogniwo półprzewodnikowe pozbawione anod i pakiet sodu o długiej żywotności. Na wydarzeniu w Chengdu 20 października firma EVE Energy zaprezentowała całkowicie półprzewodnikowe ogniwo Longquan No.3 2.0- ogniwo pastylkowe o średnicy 23 mm i grubości 4 mm o wydajności 1045 Wh/l, o około 40% wyższe od porównywalnych ogniw z elektrolitem ciekłym, o konstrukcji bezanodowej i przeznaczone do wszczepialnych zastosowań w interfejsie mózg-komputer, wraz z baterią sodowo-jonową do pojazdów dwukołowych o wytrzymałości 10 000 cykli w temperaturze od -40°C do 60°C. Obydwa są deklaracjami dostawcy na etapie wprowadzania produktu na rynek. Wszczepialny obiekt docelowy BCI informuje, że nie jest to jeszcze produkt do przechowywania danych; opakowanie sodu stanowi połowę istotną z handlowego punktu widzenia.
Źródło: Wydarzenie inaugurujące EVE Energy, Chengdu (20.10.2026 r.) za pośrednictwem chińskich mediów
Jinko wprowadza moduł mieszkaniowy z deklarowanym udziałem 25,52%. Jinko wprowadziło Tiger Neo 5.0 do dachów mieszkalnych i willowych: format 48 ogniw o mocy do 510 W, osiągający wydajność ogniw na poziomie 28% i sprawność modułów na poziomie 25,52%, co firma określa jako rekord w branży w masowej produkcji. Jinko twierdzi, że zamówienia na ten produkt na rok 2026 są zablokowane przez Australię, Europę i Japonię i oddzielnie oznaczono wewnętrzny, pełny stos magazynowy z produktami powyżej 7 MWh. Roszczenie firmy- brak niezależnej certyfikacji cytowanej w dostępnych raportach.
Saatvik Green wprowadza na rynek TOPCon 3 o mocy 670 Wpmoduł - 0. Zaprezentowany na targach REI Expo 22 października: czterostronny, dwustronny moduł z podwójnym szkłem o mocy 670 Wp TOPCon 3.0. Cena, źródło ogniw, moce produkcyjne ani harmonogram masowej produkcji nie zostały ujawnione, dlatego jest to ogłoszenie dotyczące wprowadzenia na rynek, a nie opcja dostawy, którą można wycenić już dziś. Istotne głównie jako kolejny punkt danych na temat tego, gdzie moc czołowa TOPCon zadowala się dostawami z Indii i eksportu.
Źródło: Jinko Solar za pośrednictwem chińskich mediów (22.10.2026); Saatvik Green na REI Expo (22.10.2026)
Perowskit: wsparcie podatkowe, eksperyment kosmiczny i wczesna decyzja Panasonica. W tym tygodniu wylądowały trzy osobne perowskity. Chiny zwalniają perowskit i ogniwa tandemowe z podatku konsumpcyjnego od 2026-09-01 do 31.12.2028- bezpośrednia zachęta kosztowa w oknie komercjalizacji. Firma Renshuo Optoelectronics zgłosiła moduł perowskitowy o wymiarach 1,2 mx 0,6 m certyfikowany przy wydajności na całej powierzchni wynoszącej 22% oraz eksperyment lecący na stacji kosmicznej Shenzhou-23, oba na etapie walidacji. Według doniesień Panasonic przyspieszył produkcję masy komórek perowskitu, ukierunkowując się na szkło fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami; towarzysząca analiza branżowa określa perowskit jako przyrostowy krzem krystaliczny, z tandemami konkurencyjnymi w niszach o wysokiej wydajności i wysokiej wartości, a nie w głównym nurcie dostaw mediów.
Źródło: chińskie media na temat zwolnienia perowskitu z podatku konsumpcyjnego i Renshuo (23.10.2026); Analiza chińskiego przemysłu na temat Panasonic (2026-10-23)
Jedna liczba do przeceny: dyrektor techniczny firmy Jinko powiedział 17 października, że ceny modułów spadną o kolejne 50% w ciągu najbliższych pięciu lat. Jest to korporacyjna prognoza zainteresowanej strony, a nie ocena rynku – zgłaszamy ją, ponieważ się rozpowszechni, a nie dlatego, że należy to planować. Należy również zauważyć, że w tym tygodniu nie opublikowano na arenie międzynarodowej żadnego nowego, niezależnie certyfikowanego rekordu wydajności; powyższe dane Fraunhofera, EVE i Jinko są oświadczeniami dostawców lub laboratoriów.
5. Co to oznacza dla Ciebie
Poniżej znajdują się oceny redakcyjne wyciągnięte z powyższych punktów, przedstawione jako wkład do własnego planowania - nie jako rada, a nie jako zweryfikowany fakt.
Tydzień w jednym wierszu:Europa zniosła cło na szkło solarne, sygnalizując, że może nałożyć nowe na wszystko inne, chińskie baterie i falowniki i tak napływały z rekordową wartością, a lit stał się na tyle tani, że przełamał argument dotyczący ceny sodu – ograniczeniem w Twoich planach na 2027 r. są terminy i zasady dostaw, a nie dostępność dostaw.
Jeśli kupujesz lub montujesz moduły w Europie, podejmij działania w sprawie uchylenia szyb solarnych w tym kwartale: cła znikną od 22 października po 12,5 roku, a cła zapłacone od 22.07.2025 r. podlegają zwrotowi bez odsetek. Poproś dostawcę szkła o ponowną wycenę ex-cło i poproś agenta celnego o sprawdzenie, czy w przypadku wcześniejszych wpisów kwalifikuje się on do zwrotu. Nie zakładaj, że oszczędności zostaną przekazane automatycznie – zależy to od warunków umowy.
Nie kieruj się ceną sodu, podczas gdy cena węglanu litu kształtuje się poniżej 100 000 CNY/t. Przy cenie około 0,38 CNY/Wh w przypadku podstawowego LFP w porównaniu z 0,45 CNY/Wh w przypadku ogniw sodowych produkowanych masowo, sytuacja kosztowa uległa odwróceniu. Jeśli sód znajduje się na Twojej krótkiej liście ze względów związanych z zimnym klimatem, kwestiami bezpieczeństwa lub długim czasem trwania, powody te nadal są aktualne – ale napisz umowę, aby odbicie cen litu nie pozostawiło Cię uwięzionego w niewłaściwej chemii.
Odczytaj dane dotyczące eksportu jako sygnał dotyczący bezpieczeństwa dostaw, a nie polityczny: wartość chińskich akumulatorów do UE wzrosła o 46% do 31,2 mld USD, a falowników do UE wzrosła o 34,5% w III kwartale pomimo majowego ograniczenia pokazują, że zapotrzebowanie na trasy omijające bariery. Ryzyko dla Twojego planu nie polega na zniknięciu podaży, lecz na zmianie zasad w połowie umowy. Cena w klauzulach dotyczących zmiany prawa i przeniesienia ceł dla dostaw w 2027 r. zarówno do UE, jak i USA.
O cenach,jest to tydzień oczekiwania z tendencją wzrostową. Wyniki całego łańcucha są płaskie, ale miękkie sygnały na razie wskazują w dół (kontrakty futures słabe, wykorzystanie w pobliżu 55%, „pozornie stabilne, spadające”), podczas gdy trzy siły wskazują w górę: minimalne ceny importowe określone w amerykańskiej sekcji 232, chińska kampania antyrewolucyjna oraz możliwość faktycznego egzekwowania ogłoszonych minimalnych cen w kontraktach eksportowych. Jeśli potrzebujesz głośności w Q4-Q1, zablokuj ją teraz; jeśli możesz poczekać, ryzyko nagłego umocnienia chińskich notowań eksportowych jest wyższe niż ryzyko dalszego spadku.
Dla nabywców pamięci masowej, kalendarz przetargów przedstawia całą historię: dla saudyjskiej grupy o mocy 3000 MW/12 000 MWh znalazło się na krótkiej liście 27 deweloperów, NYSERDA zatwierdziła ~950 MW w Nowym Jorku, SECI o mocy 800 MW/3200 MWh zakończy się 30 października, Rwanda o mocy 200 MW + 800 MWh zakończy się 12 listopada, a niemiecka Przetarg na fotowoltaikę na 2226 MW otwarto 23 października. Jeśli jesteś dostawcą, jest to okno kwalifikacyjne. Jeśli jesteś kupującym, pamiętaj, że wielkość nagród tej wielkości w roku 2027 stanowi dokładnie to, co sprawia, że terminy dostaw pierwszego poziomu – a nie cena ogniwa – są wiążącym ograniczeniem.
Kupujący magazyny, przeczytaj spread: ogniwa spadły (LFP 280/314Ah około 0,36 CNY/Wh), podczas gdy kompletne 2-godzinne systemy po stronie prądu przemiennego utrzymywały się na poziomie 0,52–0,63 CNY/Wh – Twój dostawca broni to marży systemu, a nie kosztu ogniwa. Zakotwicz negocjacje w sprawie ceny ogniwa i poproś o awarię systemu. Po drugie, zmiana rabatu na podatek eksportowy powoduje przesunięcie zamówień z Q1 2027 na Q4 2026, więc możliwości produkcyjne w czwartym kwartale są mniejsze, niż się wydaje, a początek 2027 r. może przynieść zastój w zamówieniach – zaplanuj dostawy i odpowiednio zmień wycenę.
Montaż i ładowanie kupujących, dwie uwagi praktyczne: po pierwsze, chińscy liderzy w dziedzinie trackerów produkują obecnie w Indiach i Arabii Saudyjskiej (Arctech w Gujarat i Jeddah), zatem pytania dotyczące treści lokalnych i obowiązków na tych rynkach należy zadawać w lokalnym zakładzie dostawcy, a nie w jego dziale eksportu. Po drugie, europejski szablon przetargu publicznego obejmuje części łączone – ładowarka, zadaszenie fotowoltaiczne, magazynowanie i prace sieciowe (zaproszenie z Włoch z Marche z 26 października), podczas gdy zwycięskim wzorcem dostawcy w Europie jest obecność lokalnych usług, interoperacyjność OCPP, pakiety magazynowania-ładowania o słabej sieci i wskaźniki trwałości (IP55/IK10). Licytuj pakiet, a nie pudełko.
Dla nabywców zajmujących się ładowaniem i bilansowaniem instalacji: oglądaj ofertę łączoną, a nie pojedynczy produkt. Region Marche we Włoszech będzie finansował jedynie projekty obejmujące ładowarkę prądu stałego o mocy 50 kW+, instalację fotowoltaiczną o mocy ponad 70 kW (na dachu lub baldachimie) i magazynowanie o pojemności ponad 50 kWh, przy czym kwalifikują się również roboty budowlane, transformatory i sieci lokalne. Ta zintegrowana konstrukcja – ładowarka, osłona fotowoltaiczna, akumulator i sieć działają w jednej partii – jest szablonem, ku któremu zmierzają europejskie zamówienia publiczne i nagradza dostawców, którzy mogą oferować pakiet, a nie pudełko. Osobno śledzimy obecnie stal do montażu fotowoltaiki (cynkowana ogniowo w Tianjin 5940 CNY/t, Zn-Al-Mg CNY 4580/t) jako stałą linię kosztów wejściowych.
Zwróć uwagę na następujące daty: 30 października (oferty SECI 800 MW / 3200 MWh), 12 listopada (Rwanda Lake Sake IPP), początek listopada (zamówienia US Commerce AD/CVD w Indiach, Indonezji i Laosie – rozpoczynają się wpłaty gotówkowe), 23 listopada (pełny raport USITC), 3–4 grudnia (wchodzą w życie taryfy US 232 i minimalne ceny importowe) oraz 26 lutego 2027 r. (pobieranie opłat w marcu zaproszenia zostaną zamknięte, kto pierwszy, ten lepszy od 26 października).
Źródła
Wszystkie elementy zostały opracowane na podstawie publicznych raportów i oficjalnych komunikatów. Źródła pierwotne:
Oficjalne i regulacyjne:uchylenie przez Komisję Europejską szkła solarnego (za pośrednictwem Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Fotowoltaicznego i MLex); Spotkanie informacyjne dotyczące polityki Rady Stanu MIIT (20 października); Obwieszczenie Komisji Regulacyjnej Gujarat dotyczące ram magazynowania (16 października); przetarg Bundesnetzagentur (23 października); Zamawianie przez NYSERDA masowych magazynów energii; Konkurs Regione Marche FESR 2021-2027; Dane celne Chin za pośrednictwem SCMP (22 października)
Dane cenowe i rynkowe:Tygodniowe ceny spotowe InfoLink Consulting (tydzień referencyjny 15-21 października) i komentarz spotowy ESS (21 października); Strona z cenami magazynów energii SMM (23 października); ceny referencyjne firmy databm.com (22 października); TrendForce, Mysteel i Baichuan za pośrednictwem chińskich dzienników (20–22 października); Tygodnik polikrzemowy Huatai Futures (19 października); CNESA za pośrednictwem chińskich mediów (20 października)
Media branżowe:Magazyn PV (globalny/Australia), Energy-Storage.news, Renewables Now, Power Systems Technology, Business Wire, portal Mobility, South China Morning Post, The European Post, China Energy Net, Renewable Mirror, SeedOps, Algerie Presse Service, Nanjing Daily / Nanjing Morning Report, Wallstreetcn, Mysteel, SMM
Zbiorowy:Trina Storage, Huawei Digital Power, CORNEX (Chuneng), WeLion New Energy, Yuanxin Storage, wyniki CATL Q3, Sungrow i onsemi, EVE Energy, Jinko Solar, Saatvik Green, Panasonic, Fraunhofer ISE, Flatiron Energy, Atmos Renewables, Valo, Enerven, Akaysha Energy, Arctech, GameChange Solar, SAIEG (Sonelgaz), Jingchung New Energy
Zastrzeżenie:Ta cotygodniowa odprawa stanowi zestawienie publicznie dostępnych informacji i ma wyłącznie charakter ogólnego odniesienia rynkowego. Nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, podatkowej ani handlowej i nie daje żadnej gwarancji co do dokładności i kompletności. Dane takie jak wielkość projektu, wartość zamówienia, stawki celne i ceny należy sprawdzić w oparciu o dokument źródłowy, zanim zacznie się na nich polegać. Zgłasza się, że uchylenie UE w zakresie szkła solarnego jest ogłoszone i wchodzi w życie w podanych datach, ale kupujący powinni potwierdzić zakres i mechanizmy zwrotu środków zgodnie z zawiadomieniem z Dziennika Urzędowego. Pozycje opisane jako propozycje (w tym nowe instrumenty handlowe UE oraz francusko-niemiecka koncepcja awaryjnego odcięcia prądu) nie stanowią prawa i mogą ulec zmianie; program zachęt do przechowywania w Illinois został zgłoszony bez opublikowanych warunków. Dane liczbowe podawane przez spółkę (w tym wielkość kontraktów CORNEX, ujawnienia Trina, Jinko, Sungrow/onsemi, EVE i CATL) i wyniki badań laboratoryjnych (w tym ogniwo krzemowo-węglowe Fraunhofer ISE) są podawane zgodnie z deklaracjami i nie zostały niezależnie zweryfikowane; wynik Fraunhofera został osiągnięty tylko pod ciśnieniem stosu 1000 kPa i nie jest produktem komercyjnym. Liczba zamówień zagranicznych na 600 GWh obejmuje umowy ramowe i listy intencyjne i nie stanowi zaległości w realizacji. Wyceny cen odzwierciedlają chińską bazę krajową w CNY i nie są przeliczane. Sekcja 5 zawiera ocenę redakcyjną wyraźnie oddzieloną od zgłoszonego faktu.
